Съвети на педиатъра за справяне с вирусните респираторни инфекции
Респираторните заболявания при децата и юношите са водещата причина за посещение при лекар. Това са предимно различни вирусни инфекции, които са най-тежки за децата в предучилищна възраст, посещаващи детски заведения. Ако миналата година имаше пренебрежимо малко заболели деца поради общото затваряне на детските градини и училищата по време на новата коронавирусна пандемия, тази година сезонът започна много рано.

Още в края на август регистрирахме голям брой инфекции с респираторно-синцитиален вирус, който причинява инфекции на долните дихателни пътища при малките деца. Възможно е да прогресират до дихателна недостатъчност, особено при чувствителни бебета. Инфекциите с други сезонни вируси също се увеличават. Появяват се и първите случаи на грип.
Ето защо изглежда още по-важно да се опитаме да спрем разпространението на вирусните инфекции, доколкото е възможно, и да продължим да работим предимно превантивно.
Тук трябва да изтъкнем няколко мерки, които ние, като родители, можем да приложим и по този начин да предотвратим по-сериозни последици, причинени от самите инфекции или от усложненията, които възникват, когато децата преодоляват заболяването.
Най-важни са основните хигиенни мерки (проветряване на помещенията, дезинфекция на ръцете и повърхностите, възстановяване в домашна среда). Ако в семейството има новородено или бебе на възраст под 6 месеца, е важно по-големите братя и сестри, които посещават детска градина, да останат временно у дома. Усложнения могат да настъпят при приблизително една четвърт от децата, които преболедуват грип, като най-често това са гнойно възпаление на средното ухо и пневмония. Защитата чрез противогрипна ваксинация се препоръчва особено за малки деца (от 6 месеца до 2 години) и всички хронично болни деца.
Някои витамини и добавки също могат да помогнат за укрепване на имунната система. Сред най-изследваните природни имуномодулатори са биологично активните полизахариди, сред които най-изпитани са бета глюканите, получени от гъбата кладница, растяща върху букови дървета. Тези неразтворими полизахариди се предоставят на имунната ни система в чревните лимфни възли и правят червата по-устойчиви на вирусни инфекции. В резултат възстановяването от вирусна инфекция е по-бързо и вторичните бактериални инфекции в следствие на усложнение на преодоляването на вирусна инфекция, се срещат по-рядко.
Витамин D има много благоприятен ефект върху функционирането на имунната ни система и я прави по-ефективна чрез различни механизми. В случай на недостатъчно производство на витамин D в кожата под въздействието на слънцето през есенно-зимния сезон, както и при недостатъчен прием чрез храната, на всички деца се препоръчва да добавят витамин D (400–600 IU/ден) през студените месеци на годината. Недостигът на витамин D е една от причините за по-високата заболеваемост от вирусни инфекции при децата.
Комбинацията от всички тези мерки — хигиенни мерки, ваксинация срещу грип и пневмококи, заместване с витамин D, консумация на изследвани бета-глюкани и здравословен начин на живот (разнообразно хранене, движение на открито) със сигурност ще намали честотата на респираторните вирусни инфекции при децата.
Изберете правилния продукт за вас

Книжка за оцветяване
Моля, възползвайте се от възможността да изтеглите картинка за оцветяване за вашите деца.
Ще се радваме ако ни изпратите техните цветни фантазии на нашия имейл адрес.
Defendyl® не бива да се приема от болни с присадени органи. Болни, приемащи имунопотискащи лекарства, могат да вземат Defendyl® само след консултация с лекар.
Не превишавайте препоръчаните дневна доза. Хранителната добавка не замества балансираното и разнообразно хранене.